Eko-gazeta już jest! Pobierz za darmo, czytaj i zmień myślenie w kierunku eko!

 

 

Pobierz gazetę w pdf

Drodzy sąsiedzi z doliny Bugu!

Kto z Was pamięta szklane butelki na mleko z aluminiowym kapslem noszone do sklepu na wymianę w torbach z materiału? Fakt, torby były uszyte najczęściej z poliestru, za to służyły bardzo długo. A kto przypomina sobie moment, kiedy szklane butelki z mlekiem zostały wyparte przez jednorazowe woreczki, a następnie przez plastikowe butelki? Nasze wysłużone torebki trafiły do kosza, a my z dumą nosiliśmy kolorowe, foliowe torby zwane reklamówkami.

Zachłysnęliśmy się wówczas wygodnymi i wszechobecnymi jednorazówkami. Musiało minąć wiele lat, abyśmy obejrzeli się za siebie, spojrzeli na to, co po sobie zostawiliśmy i zaczęli zastanawiać się, jak temu zaradzić. Mamy propozycję dla wszystkich – zmieńmy sposób myślenia!

Oddajemy w Państwa ręce ekogazetę, by zachęcić Was do zrobienia pierwszego kroku ku zmianie sposobu myślenia, ponieważ od tego zaczyna się każde dobre działanie. Prezentujemy najprostsze sposoby dbania o środowisko podczas codziennych czynności, opisujemy przykłady z „naszego podwórka”, przedstawiamy dobre praktyki i zasady segregacji odpadów, przypominamy o zagrożeniach i zachęcamy do odpowiedzialnych zachowań i wyborów każdego dnia.

Gazeta ta powstała w ramach projektu „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu” realizowanego przez Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”. Projekt obejmował szereg działań proekologicznych popularyzujących dobre praktyki związane z ochroną środowiska i zapobiegające zmianom klimatycznym. Prowadziliśmy warsztaty i szkolenia o tematyce ekologicznej. Chcemy przekazać tę wiedzę, dlatego też zachęcamy Państwa do lektury naszej gazety.

Będziemy szczęśliwi, jeśli podczas spaceru zobaczymy choć kilka osób niosących wielorazowy bidon z wodą zamiast plastikowej butelki, która za chwilę trafi do kosza. Uwierzcie! Takie drobiazgi powielane przez setki, tysiące, miliony osób mają ogromne znaczenie! Właśnie takimi, pozornymi drobnostkami możemy odwdzięczyć się Naturze za to, co nam codziennie ofiarowuje. Mądra zasada mówi, aby zmiany zaczynać od siebie. Zatem zaczynamy!

Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”

Eko-gazeta została rozdystrybuowana w nakładzie 10 000 egzemplarzy do skrzynek na listy mieszkańców obszaru LGD „Poleska Dolina Bugu”, tj. gmin: Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki, Stary Brus, Ruda-Huta, Hańsk, Hanna i miasto Włodawa.

Czytaj więcej o projekcie