Bezpłatne szkolenie Księgowo – prawne podstawy zarządzania wiejską organizacją pozarządową w dn. 27-30 listopada 2014 r.

lowicz

Celem warsztatów jest podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie prawidłowego zarządzania swoimi organizacjami w oparciu o obowiązujące przepisy prawne i rachunkowe.

Kto może wziąć udział w warsztatach?
Warsztaty przeznaczone są dla CZŁONKÓW ZARZĄDÓW organizacji pozarządowych (zarejestrowanych lub w trakcie rejestracji), działających na rzecz swojej społeczności we wsiach i miasteczkach do 6000 mieszkańców. Warsztaty NIE są skierowane DO KSIĘGOWYCH, nawet jeśli są oni członkami zarządów organizacji.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztat przyjmujemy po jednym przedstawicielu zarządu. Jednakże jeśli z danej organizacji zgłosi się druga osoba, jej zgłoszenie zostanie umieszczone na liście rezerwowej i jeśli zwolni się miejsce na liście głównej zostanie zaproszona na warsztat.

Dlaczego warto w nich uczestniczyć?
Każdy Członek Zarządu powinien wiedzieć:

  •     jakie są podstawowe akty prawne dotyczące funkcjonowania jego Organizacji;
  •     jakie akty wewnętrzne Organizacja musi mieć uchwalone;
  •     że każda Organizacja pozarządowa, bez wyjątku,  musi prowadzić pełną księgowość;
  •     kto w Organizacji odpowiada za wszelkie nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i podatkowych i  kto może, zgodnie z przepisami, te księgi prowadzić;
  •     czym różni się organizacja pozarządowa  posiadająca status pożytku publicznego i nie posiadająca takiego status;
  •     kiedy organizacja pozarządowa w oczach urzędu skarbowego zaczyna prowadzić  działalność odpłatną a kiedy działalność gospodarczą;
  •     że żadna organizacja pozarządowa nie jest “z automatu” zwolniona z podatku dochodowego i VAT i kiedy organizacja stanie się (czynnym) płatnikiem tych podatków;
  •     i jeszcze parę innych istotnych zasad…

Nie zawsze przedstawiciele zarządów organizacji pozarządowych posiadają pełną wiedzę o odpowiedzialności finansowo-prawnej bezpośrednio na nich spoczywającej. Naszym celem jest by w trakcie jednego, relatywnie niedługiego warsztatu, w jasny i czytelny sposób przedstawić tę wiedzę tak,  by w przyszłości bez przeszkód mogli oni realizować działania przewidziane w statutach organizacji, którymi zarządzają.  Uczestnictwo w warsztacie ułatwi zrozumienie tego, czym dla organizacji jest polityka rachunkowości, pomoże w przyszłych rozmowach z profesjonalnymi księgowymi np. na temat planu kont czy planowania budżetów przyszłych projektów tak by były one zgodne z ogólnie obowiązującymi przepisami.
Osoby, które uczestniczyły w warsztacie przed styczniem 2012 r. mogą ponownie wziąć w nim udział.

Kto poprowadzi warsztat?
Warsztat prowadzony będzie przez specjalistkę w zakresie zarządzania finansami organizacji pozarządowych. Trenerka prowadzi biuro rachunkowo-doradcze, którego główna oferta skierowana jest do stowarzyszeń i fundacji oraz jest Prezesem Zarządu Fundacji działającej na rzecz wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego i profesjonalizacji trzeciego sektora.

Czego można będzie się nauczyć?
Program warsztatów zawiera podstawowe informacje niezbędne każdej organizacji społecznej do działania zgodnego z obowiązującymi przepisami. Poruszymy w nim następujące zagadnienia dotyczące zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych:
•    Tworzenie oraz działalność stowarzyszeń i fundacji w Polsce;
• Prowadzenie działalności nieodpłatnej/odpłatnej/gospodarczej przez organizacje pozarządowe;
• Podstawowe zasady rachunkowe w organizacjach pozarządowych, takie jak polityka rachunkowości i plan kont;
•  Zasady podatkowe w organizacjach pozarządowych;
•  Prowadzenie sprawozdawczości w organizacjach pozarządowych;
• Zbiórki publiczne, bale charytatywne, loterie fantowe, inne imprezy w świetle unormowań rachunkowych i podatkowych.

Jedynie uczestnicy biorący aktywny udział we wszystkich zajęciach otrzymają zaświadczenia o ukończeniu warsztatów.

Koszt udziału w warsztatach:
Fundacja Wspomagania Wsi pokrywa koszty udziału w warsztatach takie jak: noclegi, posiłki i materiały dydaktyczne. Fundacja nie pokrywa kosztów dojazdu do miejsca realizacji warsztatu.

Gdzie i w jakich terminach będą odbywać się warsztaty?
Warsztaty odbywać się będą w Łowiczu w Hotelu Eco. Zakwaterowanie w pokojach dwu osobowych lub trzy osobowych typu studio. Poniżej podajemy termin warsztatów.
Data Warsztatu: 27-30 listopada 2014 r.

Termin zamknięcia naboru uczestników: 20 października 2014 r.

W pierwszym dniu warsztatu, zajęcia rozpoczynają się około godz. 13:00, a ostatniego dnia kończą ok. godz. 13:00.

UWAGA: Jednorazowo w warsztatach mogą brać udział maksymalnie 20 osób. Doradzamy jak najwcześniejsze wysłanie zgłoszenia, gdyż listy uczestników zapełniają się bardzo szybko. Kolejność zgłoszeń jest bardzo istotna, jednakże Fundacja zastrzega sobie prawo wyboru uczestników na podstawie informacji zawartych w formularzu zgłoszeniowym.

Warsztaty organizowane są cyklicznie a nabór na nie ogłaszany jest co kwartał. Kolejny nabór na I kwartał 2015 r. zostanie ogłoszony w listopadzie br.

Jak wziąć udział w warsztatach?
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w warsztatach, prosimy o szczegółowe wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego (do pobrania poniżej) i przysłanie go e-mailem na adres mslotwinska@fww.org.pl
Termin nadsyłania zgłoszeń podany jest w powyższej tabeli.
Potwierdzenie udziału wraz z informacją o terminie warsztatów i szczegółowym programem otrzymają Państwo e-mailem najpóźniej na 10 dni przed rozpoczęciem warsztatów, na które zostaną Państwo zakwalifikowani.

Zapraszamy!
Wszelkich dodatkowych informacji udziela:
Monika Słotwińska-Łychota
Fundacja Wspomagania Wsi
ul. Bellottiego 1, lok. 1; 01-022 Warszawa
e-mail: mslotwinska@fww.org.pl
tel.: (+22) 636 25-70 do 75

Formularz zgłoszeniowy