Dotacja na podjęcie działalności w branży turystycznej
Dotacja dla osób planujących założenie firmy w branży turystycznej (miejsca noclegowe, rekreacja, gastronomia)
Wysokość dotacji: od 50 tys. zł do 100 tys. zł
Forma płatności: ryczałt (kwota określana na podstawie kosztów zawartych w zestawieniu rzeczowo – finansowym we wniosku). Wypłata pomocy następuje po zrealizowaniu projektu.
Istnieje możliwość prefinansowania projektu. Beneficjent może ubiegać się o wypłatę zaliczki (do 50% kwoty przyznanej pomocy) lub wyprzedzającego finansowania (do 44% przyznanej pomocy).
Poziom dofinansowania: do 65% kosztów kwalifikowalnych (minimalnie 35 % wkładu własnego)
Kiedy i gdzie składać wniosek?
Wnioskodawca możne złożyć jeden wniosek w czasie trwania naboru ogłoszonego przez LGD na swojej stronie internetowej. Wniosek należy składać za pomocą PUE, który jest dostępny pod adresem:
https://epue.arimr.gov.pl
Warunkiem złożenia wniosku za pomocą PUE jest posiadanie przez wnioskodawcę numeru EP. W celu nadania numeru EP należy zgłosić się do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsc zamieszkania (Włodawa/Chełm) i złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów.
Nabory wniosków są ogłaszane zgodnie z harmonogramem naborów wniosków w ramach PS WPR: https://www.dolina-bugu.pl/dla-wnioskodawcow/harmonogram-naborow/
Dla kogo dotacja?
By móc ubiegać się o dotację należy spełnić wszystkie poniższe warunki:
Warunki podmiotowe:
- Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która w dniu składania wniosku ma ukończone 18 lat.
- Wnioskodawca w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej.
- Miejsce zamieszkania wnioskodawcy znajduje się na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR), tj. miasto Włodawa, gmina Włodawa, gmina Hańsk, gmina Wola Uhruska, gmina Ruda-Huta, gmina Hanna, gmina Wyryki, gmina Stary Brus, od co najmniej roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
- Wnioskodawca ma nadany numer EP nadawany przez ARiMR (numer identyfikacyjny w ewidencji producentów, nadany na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności).
- Wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PROW 2014-2020 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.
- Wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PS WPR na operację w zakresie startu / rozwoju działalności gospodarczej, gospodarstwa agroturystycznego, zagrody edukacyjnej, gospodarstwa opiekuńczego, krótkiego łańcucha dostaw żywności.
Warunki przedmiotowe:
- Projekt zakłada podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców.
- Projekt zakłada zgłoszenie wnioskodawcy do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego z tytułu wykonywania działalności, jeżeli nie jest objęty tym ubezpieczeniem lub społecznym ubezpieczeniem rolników.
- Operacja dotyczy działalności zgodnej z celem LSR.
- Operacja jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza załączony do wniosku biznesplan,
a) który jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,
b) zawiera co najmniej:
– wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług,
– planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych,
– informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia,
– informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności. - Projekt zakłada osiągnięcie co najmniej 30 % docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
- Miejsce realizacji inwestycji: obszar LSR „Poleska Dolina Bugu”(tj. obszar gmin: Miasto Włodawa, gmina wiejska Włodawa, Wola Uhruska, Hańsk, Ruda-Huta, Hanna, Wyryki, Stary Brus).
Jeżeli wszystkie powyższe warunki będą spełnione, wniosek przejdzie do następnego etapu oceny w zakresie spełniania lokalnych kryteriów wyboru.
Wniosek może zostać wybrany przez Radę LGD do dofinansowania, jeżeli uzyska co najmniej minimalną liczbę punktów za spełnianie lokalnych kryteriów wyboru, tj. – 16 pkt.
Zapoznaj się z Lokalnymi Kryteriami Wyboru – pobierz
Umowa o przyznaniu pomocy zawierana jest Zarządem Województwa Lubelskiego.
Najważniejsze zobowiązania beneficjenta:
- zapewnienie trwałości operacji (w przypadku realizacji operacji obejmujących inwestycje lub inwestycje infrastrukturalne) w okresie 2 lat od dnia wypłaty pomocy, przez:
– niezaprzestanie działalności produkcyjnej związanej z przyznaną pomocą,
– nieprzenoszenie prawa własności ani posiadania dóbr materialnych lub niematerialnych nabytych w związku z realizacją operacji, niedokonywanie zmiany sposobu ich wykorzystania,
– niedokonywanie istotnych zmian wpływających na charakter operacji, – chyba, że SW wyrazi na to zgodę - podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców, potwierdzone zgłoszeniem do CEIDG;
- zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności, jeżeli Beneficjent nie jest objęty tym ubezpieczeniem lub społecznym ubezpieczeniem rolników;
- osiągnięcie co najmniej 30% docelowego zakładanego w uproszczonym Biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy, z tym że do tego terminu nie wlicza się okresów zawieszenia prowadzonej działalności, na którą została przyznana pomoc;
- realizacja operacji zgodnie z kryteriami, za które zostały przyznane punkty, albo spełnienie warunków lub zrealizowanie działań, z tytułu których przyznano punkty;
- prowadzenie ewidencji odpowiednio świadczonych usług lub sprzedaży produktów rolnych;
- bieżące informowanie o świadczonych usługach i ich zakresie lub asortymencie poprzez ogólnodostępne środki przekazu;
- złożenie za pomocą PUE, w terminie 3 miesięcy przed upływem ostatniego roku okresu związania celem „Sprawozdania po realizacji uproszczonego Biznesplanu” wraz z wymaganymi przez SW, wskazanymi w tym sprawozdaniu, dokumentami i oświadczeniami potwierdzającymi zrealizowanie przez Beneficjenta zobowiązań wynikających z realizacji uproszczonego Biznesplanu.
Wszystkie zobowiązania wymienione są w paragrafie 5 umowy o przyznanie pomocy (wzór poniżej).
Wzór umowy o przyznaniu pomocy: pobierz
Załączniki do umowy:
1. Uproszczony biznesplan – pobierz
2. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych – pobierz
3. Wykaz działek na których będzie realizowana operacja związana z nieruchomością – pobierz