Lokalna Strategia Rozwoju
Lokalna Strategia Rozwoju obejmuje długi okres wdrażania i planowania, dlatego niezwykle ważne jest przeprowadzanie ewaluacji własnej. Zasady i sposób dokonywania ewaluacji działalności LGD Poleska Dolina Bugu związanej z realizacją LSR uregulowane i zawarte są właśnie w Lokalnej Strategii Rozwoju. LSR jest dokumentem uchwalonym przez Walne Zebranie Członków. Uchwalenie LSR stanowi gwarancję stosowania ustalonych zasad ewaluacji. Ewaluacja ma na celu ocenę zrealizowanych przez LGD działań pod kątem przyczynienia się do osiągnięcia założonych celów. Wyniki z przeprowadzonej ewaluacji pozwolą na aktualizację lub na zmianę założonych w LSR celów.
Ewaluacja będzie dokonywana dwuetapowo:
1. Lokalna Strategia Rozwoju jest też swoista analizą ex-ante. Przed rozpoczęciem wdrażania poszczególnych przedsięwzięć przeprowadzono analizę obszaru, analizę SWOT i opracowano karty działań z matrycami logicznymi, pomogło to określić na ile trafne mogą być planowane do realizacji przedsięwzięcia z punktu widzenia potrzeb, pozwoliło określić potencjalne trudności oraz wskaźniki realizacji celów jak również elementy ryzyka, jakie mogą zakłócić osiągnięcia zakładanych rezultatów.
2. Ewaluacja w trakcie realizacji danego przedsięwzięcia dokonywana będzie w okresach rocznych, po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Będzie ona polegać na dokładnym przeanalizowaniu wszystkich zrealizowanych w minionym roku kalendarzowym operacji. Zbada oddziaływanie przedsięwzięć, ich efekty i trwałość, i ich wpływ na osiągnięcie zakładanych celów w LSR.
Udzieli odpowiedzi na następujące pytania:
– w jakim stopniu zrealizowano założone cele?
– jakie były zakładane, a jakie realne koszty?
– co wpłynęło na skuteczność projektu?
– jakie były zakładane a jakie realne efekty realizacji przedsięwzięć (badanie stopnia realizacji wskaźników)?
Ewaluacja dotyczyć będzie nie tylko działań związanych z osiągnięciem celów, ale także obejmie:
– sprawność funkcjonowania organów LGD,
– funkcjonowanie biura i jego pracowników,
– jakość i efektywność stosowanych procedur, przepływu informacji, sprawność podejmowania decyzji
Informacje zebrane w trakcie procesu ewaluacji przyczynią się do kształtowania, ewentualnie zaplanowania działań korygujących, posłużą do określenia mocnych i słabych stron strategii, i pozwolą sformułować rekomendacje na przyszłość dla innych działań.
Niezbędne przy ewaluacji, podobnie jak przy aktualizacji, są konsultacje społeczne przy szerokim udziale mieszkańców. To ich uwagi pozwolą na bieżący monitoring i ocenę prowadzonych działań.
Organem odpowiedzialnym za przeprowadzenie ewaluacji jest Komisja Rewizyjna. Wyniki z przeprowadzonej ewaluacji Komisja Rewizyjna będzie przedstawiać w formie raportu. Raport ten będzie zawierał w szczególności:
-wykaz przedsięwzięć zrealizowanych w minionym roku kalendarzowym, z opisem merytorycznym i informacją finansową o każdym z nich,
– opis bezpośrednich efektów przedsięwzięć i porównanie ich z efektami, które były zakładane na etapie planowania,
– analizę dotyczącą wpływu zrealizowanych przedsięwzięć na zakładane cele w LSR,
– wnioski i rekomendacje dotyczące zmian w sposobie funkcjonowania LGD, które zapewnią wyższą efektywność działania LGD i lepsze osiągnięcie celów zakładanych w LSR. Ocena wyników analizy zawartej w Raporcie będzie opracowana pod kątem następujących kryteriów:
– trafność – odpowiedniość celów strategii w stosunku do problemów, jakie strategia miała rozwiązać.
– efektywność – to stopień użytych zasobów w stosunku do osiągniętych celów
– skuteczność – stopień realizacji założonych celów strategii,
– wpływ – skutek, jaki wywiera strategia w szerszym środowisku, oraz jej wkład w rozwój i podniesienie konkurencyjności.
– trwałość – to odpowiedz na pytanie, czy wprowadzone poprzez strategię zmiany są trwałe.
Informacje uzyskane w procesie ewaluacji własnej oraz treść raportu zgodnie z zasadą jawności działania LGD będzie zawsze poddawana do wiadomości publicznej. Raporty będą przedstawiane do wiadomości Zarządu i członków LGD w terminie nie późniejszym niż 14 dni przed dorocznym Walnym Zebraniem członków. Treść raportu będzie przedmiotem dyskusji podczas Walnego Zebrania Członków, a wynikające z niego ewentualne decyzje w sprawie zmiany w sposobie funkcjonowania LGD będą podejmowane w formie stosownej uchwały Walnego Zebrania Członków.
Raport będzie też elementem procesu aktualizacji LSR i będzie prezentowany na spotkaniach konsultacyjnych w procesie ustalania rozwiązań mających na celu usprawnienie działalności LGD.
Załączniki:
LSR tekst jednolity_12 lutego 2013 (1.05 MB)
Ankieta monitorująca Wdrażanie LSR (516 kB)