Lokalne Grupy Działania chcą żeby w RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 zabezpieczyć środki na Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność
Lokalne Grupy Działania (LGD) z Lubelszczyzny chcą, żeby zwiększyć udział społeczności lokalnych w zarządzaniu rozwojem swoich obszarów i proponują, aby w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego w przyszłym okresie programowania na lata 2014-2020 przewidzieć wsparcie finansowe na Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).
RLKS to podejście podobne jak LEADER, w którym społeczności lokalne, na podstawie przygotowanej przez siebie Lokalnej Strategii Rozwoju, określają potrzeby i problemy na danym obszarze oraz propozycje ich rozwiązania. W konsekwencji decydują o tym na jakie zadania chcą przeznaczyć wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.
Podczas spotkania, które odbyło się 30 października br. w Lublinie, przedstawiciele wszystkich LGD z Lubelszczyzny zastanawiali się nad sformułowaniem uwag do projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) na lata 2014-2020 w czasie trwających konsultacji społecznych. W aktualnym projekcie RPO WL usunięto wpisany już priorytet 9.9. „Lokalne strategie rozwoju realizowane przez społeczność”, czyli podejście RLKS, którego celem miało być zwiększenie aktywności społeczności lokalnych oraz wzmacnianie rozwoju lokalnego sprzyjającego włączeniu społecznemu. W najbliższych dniach do Zarządu Województwa Lubelskiego wpłynie na piśmie stanowisko lubelskich LGD w tej sprawie.
Przypomnijmy, że LGD w całym kraju włączyły się w prace nad przygotowaniem RPO poszczególnych województw i chcą żeby także w ramach tego programu wdrażać RLKS. Komitet Regionów, w skład którego wchodzą m.in. marszałkowie województw, wyraził bardzo pozytywną opinię o RLKS i sugerował przeznaczyć na to podejście minimum 5% z RPO na lata 2014-2020. Podobne stanowisko zajmuje Polska Sieć Lokalnych Grup Działania.
Zakładając że budżet RPO dla Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 będzie wynosić około 2 mld euro, LGD postulują, aby co najmniej 100 mln euro na Lubelszczyźnie (5% budżetu) było wdrażanych przez społeczności lokalne w ramach podejścia RLKS.
Zobacz: Ulotka RLKS LGD