Stowarzyszenie

Nazwa: Lokalna Grupa Działania o nazwie:

Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”

Status prawny: Stowarzyszenie

Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), ustawy z 7 marca 2007 o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005, str.1) oraz Statutu Stowarzyszenia „Poleska Dolina Bugu”.

Stowarzyszenie w dniu 10 marca 2006 r. zostało wpisane przez Sąd Rejonowy w Lublinie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod numerem KRS: 0000252694.

Opis procesu budowania partnerstwa

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy lokalnych liderów społecznych wywodzących się z różnych środowisk z terenu trzech gmin: gmina Włodawa, gmina Hańsk, gmina Wola Uhruska. Grupa inicjatywna składała się z 26 osób, które wypracowały dokumenty strategiczne i zarejestrowały Stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zebranie założycielskie Stowarzyszenia „Poleska Dolina Bugu” odbyło się 2 lutego 2006 r. we Włodawie. W zebraniu wzięło udział 26 osób, które złożyły oświadczenia o spełnianiu warunków określonych w ustawie Prawo o stowarzyszeniach określonych dla członków stowarzyszenia i złożyły deklaracje przystąpienia do Stowarzyszenia. Podjęto uchwałę o utworzeniu stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, przyjęto statut, wybrano organy decyzyjne – zarząd stowarzyszenia i komisję rewizyjną, przygotowano dokumenty rejestracyjne.

Sąd Rejonowy w Lublinie, XI Wydział Gospodarczy w dn. 10 marca 2006 r. dokonał wpisu Stowarzyszenia „Poleska Dolina Bugu” do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod numerem KRS: 0000252694. Stowarzyszenie działało jako Lokalna Grupa Działania w rozumieniu przepisów w sprawie Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”.
Stowarzyszenie realizowało swoją działalność statutową w oparciu o Zintegrowaną Strategię Rozwoju Obszarów Wiejskich opracowaną w ramach Schematu I Pilotażowego Programu Leader+ w ramach projektu wdrażanego przez gminę Włodawa pn. „Rozwój turystyki nadbużańskich obszarów wiejskich Włodawa i okolice”.

Zgodnie z zapisami statutowymi Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” prowadziło swoją działalność poprzez:
1. Opracowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich w rozumieniu przepisów SPO – Rol dla obszaru gmin: Hańsk, Włodawa i Wola Uhruska;
2. Realizację zadań nakreślonych w ZSROW;
3. Promocję obszarów wiejskich położonych na obszarze objętym ZSROW;
4. Działania aktywizacyjne dla mieszkańców gmin;
5. Upowszechnianie i wymianę informacji o inicjatywach związanych z aktywizacją ludności na obszarach wiejskich.

W okresie od rejestracji do maja 2008 grono sympatyków oraz aktywnych działaczy powiększało się w związku z dużą atrakcyjnością Stowarzyszenia oraz potrzebami lokalnych środowisk. Działania Stowarzyszenia zyskały popularność na terenie sąsiednich gmin powiatu włodawskiego: gmina Hanna, gmina Stary Brus i gmina Wyryki. Ponadto gmina Ruda-Huta z powiatu chełmskiego ze względu na położenie oraz podobny charakter wykazała zainteresowanie organizacją wspólnych przedsięwzięć. W związku z tym postanowiono rozszerzyć obszar działania stowarzyszenia o teren tych gmin. W tym celu odbyło się kilka nieformalnych spotkań przedstawicieli wszystkich siedmiu gmin. Zostały również przeprowadzone spotkania z udziałem mieszkańców, zainteresowanych podmiotów i przedstawicieli zainteresowanych gmin. Każda gmina wyznaczyła swojego koordynatora gminnego, którego zadaniem było zorganizowanie spotkań, udzielanie zainteresowanym informacji o stowarzyszeniu, kontakt z innymi gminami i podmiotami, czuwanie nad sprawnym przepływem informacji i obiegiem dokumentów.

W dniu 26.06.2008r. odbyło się spotkanie z koordynatorami gminnymi, na którym określono dokładny harmonogram i zakres działań. Wyznaczono terminy konsultacji w poszczególnych gminach:
08.07.2008 Wola Uhruska
08.07.2008 Ruda-Huta
09.07.2008 Hanna    
09.07.2008 Stary Brus
09.07.2008 Wyryki
08.07.2008 Hańsk
07.07.2008 Włodawa

Na spotkaniach określone zostały zasady rozszerzenia składu LGD oraz zasady przystępowania nowych członków do stowarzyszenia. Rozszerzając skład stowarzyszenia, zgodnie z wymogiem trójsektorowości partnerów, znaleźli się w nim przedstawiciele sektora publicznego, społecznego i gospodarczego. Wynikiem spotkań było wprowadzenie zmian w zapisach Statutu, wybranie nowych władz stowarzyszenia. Wybierając Radę zapewniono udział, co najmniej 50% udziału partnerów sektora społecznego i gospodarczego.

W dniu 17 lipca 2008 na Walnym Zebraniu dokonano rozszerzenia statutowych zapisów i przyjęto nowych członków.

W konsekwencji działań partnerskich doszło do formalnego rozszerzenia LGD, w dniu 21.10.2008 r. dokonano rejestracji zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Charakterystyka członków LGD albo jej partnerów i sposób rozszerzania lub zmiany składu LGD

Lokalna Grupa Działania  Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” jest partnerstwem złożonym z przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego. Składa się z 63 członków. Reprezentatywność poszczególnych sektorów w LGD przedstawia się następująco:
Sektor publiczny: 7 członków
Sektor gospodarczy: 7 członków
Sektor społeczny: 49 członków

LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” otwarta jest na nowych członków. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która spełnia warunki określone w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach, działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i złoży deklarację członkowską łącznie z pisemną pozytywną rekomendacją przynajmniej 2 członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Członkiem Stowarzyszenia może zostać również osoba prawna działająca przez swojego przedstawiciela, która złoży deklarację członkowską, akceptuje cele i sposób działania Stowarzyszenia.