www.wiadomosci24.pl Kresy piękne z natury!
O atrakcyjności tych terenów mogli przekonać się dziennikarze zaproszeni przez władze gminy Włodawa do zwiedzania, a następnie sławienia jej uroków. Organizatorzy tak ułożyli program, aby w ciągu trzech dni (tyle trwał pobyt zaproszonych) mogli zobaczyć jak najwięcej, a przede wszystkim te miejsca, których nie można pominąć.
Włodawa leży na styku granic z Białorusią i Ukrainą. Obszar ten często jest nazywany polskimi Kresami Wschodnimi. Dzięki swojemu położeniu charakteryzuje się tym, że jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, a tym samym wyróżnia się dłuższą porą letnią, trwającą do 98 dni.
Największym skarbem i perłą tej gminy jest Jezioro Białe, położone obok miejscowości Okuninka. O wyjątkowej jego czystości mówi sama nazwa jeziora. Poranny spacer brzegiem jeziora, na który wybraliśmy się skoro świt, zostanie dla nas – dziennikarzy – przeuroczym wspomnieniem. Śpiew ptaków, cisza, czystość nie tylko jeziora, ale i wdychanego powietrza pachnącego lasem – można rzec: poezja.
Oprócz Jeziora Białego na liście miejsc nie do pominięcia znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, w których z dala od wielkomiejskiego zgiełku można z powodzeniem delektować się niezwykłą kresową atmosferą i chłonąć uroki wiejskiego życia. Na terenie gminy Włodawa wciąż kwitną tradycyjne zajęcia, takie jak: wypiek chleba, produkcja masła i serów, ludowe malarstwo, wikliniarstwo, pszczelarstwo, tkactwo, darcie pierza i wiele innych.
Najpiękniejsze zakątki Włodawy spina 15 szlaków turystycznych: 9 pieszych, z czego 2 edukacyjno-przyrodnicze, a także 3 rowerowe, 1 konny oraz 2 kajakowe.
Włodawa powoli zamienia się w mekkę kajakarzy. Ten rodzaj turystyki staje się coraz bardziej popularny, o czym mogli się
przekonać przebywający tam dziennikarze, którzy w towarzystwie funkcjonariusza włodawskiej placówki straży granicznej przepłynęli kajakami dość spory odcinek Buga. Po tym wyczynie na nas, zmęczonych, czekał regionalny obiad. Smak ruskich pierogów i nie tylko, smalcu ze skwarkami, zapach swojskiego chleba… – rozkosz dla podniebienia była ogromna.
Jeśli można, wspomnę jeszcze o samej rzec Bug,która, jak wszyscy wiemy, jest naturalną granicą kraju. Bug, obok Wisły, zaliczony został do kategorii paneuropejskich korytarzy ekologicznych. To właśnie w gminie Włodawa, w miejscu zwanym Dubnik, zbiegają się granice trzech państw: Polski, Białorusi i Ukrainy.
Innym ważnym miejscem jest Okuninka – centrum turystyczno-rekreacyjne. Od ponad 10 lat jej symbolem jest krokodyl. Dlaczego właśnie krokodyl? Rzecz wzięła się z historii opowiedzianej przez naocznego świadka, który w okolicy Jeziora Białego spotkał na drodze owego gada. W błyskawiczny sposób wydarzenie nagłośniły media. Z opowiadań wójta gminy Włodawa, Tadeusza Sawickiego, dowiedzieliśmy się, że reakcje turystów były różne. Jedni na wieść o tym, że po okolicy spaceruje krokodyl, opuścili te tereny, a ci, co owo wydarzenie potraktowali z przymrużeniem oka, czekali na dalszy bieg wydarzeń.
Jakkolwiek na to patrzeć, historia doczekała się upamiętnienia i od tamtego czasu w Okunince odbywają się popularne Dni Krokodyla. Historia ta przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności regionu, a nad Jeziorem Białym stanęła rzeźba krokodyla wykonana przez artystów ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej. Rzeźbiony gad bacznie przygląda się wypoczywającym turystom.
W dalszej części pobytu dziennikarze przebyli szlak rowerowy i udali się do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Teren parku obfituje w niezwykle rzadkie gatunki zwierząt i roślin chronionych. Dość licznie występują tu wilki, łosie, bobry oraz żmije zygzakowate.
Na terenie parku znajduje się były hitlerowski obóz zagłady Żydów założony w 1942 r. Transportowano do niego ludność żydowską ze wschodniej Polski, ZSRR, Austrii, Czechosłowacji, Francji i Holandii. W październiku 1943 r. wybuchł bunt więźniów, w czasie którego wielu z nich zginęło, ale części udało się uciec. Pamiętamy słynny film „Ucieczka z Sobiboru”. Do dzisiaj żyje tylko jeden z więźniów obozu. Jest nim Tomasz Blatt, który po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i mieszka w Kalifornii. Blatt zajmował się dokumentowaniem hitlerowskich zbrodni i na podstawie jego książki został nakręcony ów film.
W kolejnej części dziennikarskiego studium napiszę o ciekawych, historycznych miejscach, jakimi są: niewielkie miasto Orchówek, założone w 1506 r. oraz prywatne niegdyś miasto Różanka. Na uwagę zasługuję również urokliwa lubelska Starówka. Wrócimy jeszcze na moment do Włodawy, aby wspomnieć o dziedzictwie kulturowym tego miasta, gdzie co roku odbywa się Festiwal Trzech Kultur.
Mam nadzieję, że ta krótka relacja w pigułce przyciągnie do tych miejsc turystów, gdyż bogata historia gminy w połączeniu z dziewiczą przyrodą stwarza wspaniałe warunki do wypoczynku. Rozbudowana baza noclegowa i regionalna poleska kuchnia powinna zadowolić każdego, kto zechce swój urlop lub weekend spędzić właśnie tutaj. Aby jeszcze bardziej zachęcić tych, co jeszcze nie mają pomysłu na to, gdzie spędzić urlop, podaję wykaz zbliżających się imprezy kulturalnych i
rekreacyjno-sportowe.
12 czerwca 2011 – Pohasać po lesie – inauguracja sezonu letniego. Miejsce: plaża główna w Okunince
19 czerwca 2011 – Wiosna ludów. Miejsce Suszyn
30 czerwca 2011 – Do biegu… gotowi. Wakacje
-cykl wydarzeń muzyczno-sportowych. Miejsce: plaża główna w Okunince
16 lipca 2011 – Weekend z Krokodylem. Miejsce: plaża główna w Okunince
23 lipca 2011 – Festyn kulturalno-sportowy w Korołówce Osadzie
21 sierpnia 211 – Miszom Igraszek – festiwal kabaretowy
28 sierpnia 2011 – Dożynki Powiatowe. Miejsce: Różanka
18 września – Nieoczekiwany koniec lata na plaży głównej w Okunince
ZAPRASZAMY!!!