XII Festiwal Trzech Kultur 9-11 września 2011 r.
„Nie ma nic słodszego nad miłość,
nic trwalszego, nic wyższego, nic milszego,
nic szczęśliwszego, nic pełniejszego i lepszego
w niebie i na ziemi.”
Tomasz a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”.
Biblia, do której często odwoływaliśmy się podczas poprzednich edycji festiwalu (edycji o narodzinach, świetle, śmierci, aniołach, znakach itd.) ukazuje nam wiele rodzajów miłości, m.in. miłość rodzicielską, bliźniego do bliźniego, miłość człowieka do Boga i Boga do człowieka.
Postaramy się podczas tegorocznego XII Festiwalu Trzech Kultur niektóre z tych i innych rodzajów miłości Państwu zaprezentować w ciekawy i różnorodny sposób.
Rozpoczniemy trzy dni festiwalowe od pokazania jednego z najważniejszych aspektów miłości tj. relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną otwarciem wystawy o zaślubinach w trzech religiach pt. „Przyjmij tę obrączkę…”. Dużą jej część stworzyliśmy wspólnie z mieszkańcami Włodawy i okolic. To oni licznie uczestniczyli w ogłoszonym przez nas konkursie na najstarszą fotografię ślubną.
Miłość człowieka do Boga doskonale odda inna ekspozycja „Światłem miłości…” pokazująca sztukę sakralną, w tym tak popularne na naszym terenie przedstawienia ikony Matki Bożej Chełmskiej.
Podczas wielu recitali i koncertów chóralnych usłyszymy pieśni i utwory o miłości, z różnych kultur, m.in. romanse rosyjskie czy wykonywaną w kilku językach najpiękniejszą pieśń o miłości wzajemnej, pochodzącą ze Starego Testamentu „Pieśń nad Pieśniami”. Zaprezentują je, jak co roku – w synagodze, cerkwi i kościele św. Ludwika polskie gwiazdy największego formatu.
Nie zabraknie warsztatów, spotkań autorskich i seansów filmowych, nawiązujących do tematu przewodniego festiwalu, a przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. Szczególnie polecamy film dokumentalny pt.„Wesele chasydzkie”, z archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne Korzenie”.
Otworzymy też wspaniałą Kuchnię Trzech Kultur, okraszoną czosnkiem, skwarkami i…. pachnącym lubczykiem.
Inny rodzaj miłości, bliźniego do bliźniego zaprezentujemy sami – my organizatorzy i Państwo – goście festiwalowi, poprzez miłą atmosferę i wzajemfestiwalny szacunek podczas imprezy.
A wszystko to, co zaplanowaliśmy i co chcemy pokazać w ciągu trzech festiwalowych dni wynika z naszej miłości do sztuki i muzyki oraz miłości do nadbużańskiej, magicznej Włodawy. Bo jak napisała kilka lat temu, inspirowana VII edycją festiwalu, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 Aleksandra Głowińska:
„Kocham swoje miasto, bo:
Tutaj trzy kultury się spotkały
Tutaj różne głosy rozbrzmiewały
Tutaj trzy świątynie stoją obok siebie
Tutaj czuję się jak w siódmym niebie”.
Niech miłość nas łączy- zapraszamy do wspólnych festiwalowych przeżyć.
.
więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.ftk-wlodawa.pl, program Festiwalu w załączeniu.
źródło www.ftk-wlodawa.pl
Załączniki: