Przyszłość LEADERa i Lokalnych Grup Działania – w ciemnych barwach…

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi upublicznił projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na okres 2023-2027 – poddając go pod konsultacje społeczne. Dokument ten określa kierunki, w jakich ma rozwijać się polska wieś dzięki wsparciu środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Określa też limity środków na poszczególne działania.

Na działanie LEADER przewidziano minimalne wsparcie w wysokości 5 % budżetu II filaru WPR. W przeliczeniu na euro, to ponad 2/3 mniej niż obecny budżet LEADERa. 

Lokalne Grupy Działania w całej Polsce zgłaszają potrzebę co najmniej dwukrotnego podwyższenia alokacji na LEADERa. Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” również przyłącza się do tego apelu – wraz ze swoimi samorządowymi partnerami oraz powiatem włodawskim.

Jeżeli chcesz, byśmy nadal działali na rzecz rozwoju obszarów wiejskich po 2023 roku – wyślij swoje poparcie w tej sprawie za pośrednictwem formularza zgłaszania uwag do Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 – dostępnego pod tym linkiem.

TERMIN: do 15.02.2021r.

Zgłoszenie jest bardzo proste:

Punkt 1 Część dokumentu, do którego zgłaszana jest proponowana zmiana :

Rozdział 6 Plan finansowy

Punkt 2 Proponowana zmiana:

s. 139, punkt 4.:

Zwiększyć alokację na podejście LEADER z 5% do 14%.

Punkt 3 Uzasadnienie proponowanej zmiany:

Może ono brzmieć tak:

1) 5% budżetu II filaru dla LEADERA – po planowanych przesunięciach między I a II filarem – będzie stanowiło zaledwie 231 mln €, gdzie w dotychczasowym programie alokacja dla LEADERA wynosi 787 mln. €. Tak radykalne zmniejszenie wsparcia dla świetnie funkcjonującego i sukcesywnie rozwijającego się instrumentu LEADER oznacza jego zatrzymanie oraz cofnięcie dotychczas wypracowanych efektów jego wdrażania. Jest to posunięcie niweczące dotychczas wypracowane rezultaty oddolnego podejścia dla rozwoju obszarów wiejskich oraz przeczące podstawom jego dalszego istnienia. A podstawy te są ugruntowane 30-letnim doświadczeniem oraz wymiernymi efektami w postaci: nowych miejsc pracy, rozwiniętych działalności gospodarczych, nowych obiektów turystycznych, rekreacyjnych, kulturalnych i społecznych oraz zachowanych obiektów dziedzictwa kulturowego. Nie wspominając o tych niewymiernych w postaci milionów mieszkańców obszarów wiejskich dowartościowanych dzięki aktywizacji w ramach lokalnych grup działania i wsparciu udzielonemu ich lokalnym inicjatywom.

2) W PS WPR jedynie działanie LEADER umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego dofinansowanie inwestycji istotnych z punktu widzenia społeczności lokalnej (z zastrzeżeniem scaleń dostępnych wyłącznie dla starostów). Jednostki samorządu terytorialnego oczekują środków w LEADERZE na realizacji mniejszych, ale bardzo istotnych dla społeczności lokalnej projektów.

3) W PS WPR jedynie działanie LEADER obejmuje wsparcie na podjęcie i rozwijanie nierolniczej działalności gospodarczej. Skutki pandemii Covid-19 dotknęły najbardziej właśnie biznes, dlatego tym bardziej uzasadnione jest wsparcie przedsiębiorczości, w tym tej najmniejszej – lokalnej.

Punkt 4 Podmiot zgłaszający proponowaną zmianę:

Należy wybrać z listy.

Pole 5. Adres e-mail:

Należy wpisać adres e-mail podmiotu zgłaszającego uwagę.

Pole 6 Dodaj załącznik:

Można pominąć.

Na koniec klikamy „WYŚLIJ”.