Operacja własna LGD – Kampania ekologiczna

EKO-GAZETA już jest! Zachęcamy do pobrania i czytania!

Pobierz gazetę w pdf

Drodzy sąsiedzi z doliny Bugu!

Kto z Was pamięta szklane butelki na mleko z aluminiowym kapslem noszone do sklepu na wymianę w torbach z materiału? Fakt, torby były uszyte najczęściej z poliestru, za to służyły bardzo długo. A kto przypomina sobie moment, kiedy szklane butelki z mlekiem zostały wyparte przez jednorazowe woreczki, a następnie przez plastikowe butelki? Nasze wysłużone torebki trafiły do kosza, a my z dumą nosiliśmy kolorowe, foliowe torby zwane reklamówkami.

Zachłysnęliśmy się wówczas wygodnymi i wszechobecnymi jednorazówkami. Musiało minąć wiele lat, abyśmy obejrzeli się za siebie, spojrzeli na to, co po sobie zostawiliśmy i zaczęli zastanawiać się, jak temu zaradzić. Mamy propozycję dla wszystkich – zmieńmy sposób myślenia!

Oddajemy w Państwa ręce ekogazetę, by zachęcić Was do zrobienia pierwszego kroku ku zmianie sposobu myślenia, ponieważ od tego zaczyna się każde dobre działanie. Prezentujemy najprostsze sposoby dbania o środowisko podczas codziennych czynności, opisujemy przykłady z „naszego podwórka”, przedstawiamy dobre praktyki i zasady segregacji odpadów, przypominamy o zagrożeniach i zachęcamy do odpowiedzialnych zachowań i wyborów każdego dnia.

Gazeta ta powstała w ramach projektu „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu” realizowanego przez Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”. Projekt obejmował szereg działań proekologicznych popularyzujących dobre praktyki związane z ochroną środowiska i zapobiegające zmianom klimatycznym. Prowadziliśmy warsztaty i szkolenia o tematyce ekologicznej. Chcemy przekazać tę wiedzę, dlatego też zachęcamy Państwa do lektury naszej gazety.

Będziemy szczęśliwi, jeśli podczas spaceru zobaczymy choć kilka osób niosących wielorazowy bidon z wodą zamiast plastikowej butelki, która za chwilę trafi do kosza. Uwierzcie! Takie drobiazgi powielane przez setki, tysiące, miliony osób mają ogromne znaczenie! Właśnie takimi, pozornymi drobnostkami możemy odwdzięczyć się Naturze za to, co nam codziennie ofiarowuje. Mądra zasada mówi, aby zmiany zaczynać od siebie. Zatem zaczynamy!

Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”


W dniu 13.08.2021 r. w świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada odbyły się trzecie z kolei warsztaty o tematyce ekologicznej pn. „Ekologiczne kosmetyki metodą „zrób to sam”. Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” w ramach projektu pn. „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! – Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu” współfinansowanego ze środków EFRROW w raamch poddziałania 19.2 PROW 2014-2020. Szkolenie prowadziła farmaceutka, aromaterapeutka pani Agata Kwaśna-Nowak. Podczas praktycznej części warsztatów uczestnicy przygotowli swoje własne naturalne kosmetyki, które mogli zabrać do domu w pięknych wielorazowych opakowaniach:
Wodę Królowej Węgier – LARENDOGRA
• cukrowo-solny peeling kwiatowy
• kwiatowo-magnezowa sól do kąpieli
• lekki krem do twarzy
• regenerujący krem na noc – różano-morelowy – TŁUŚCIOCH
• lawendowo-ziołowe stemple do masażu twarzy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, udział i fantastyczną atmosferę podczas warsztatów.

Fotorelacja z warsztatów „eko-kosmetyki”.


W dniu 12.08.2021 r. w świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada odbyły się kolejne warsztaty o tematyce ekologicznej pn. „Ekologiczne środki czystości metodą „zrób to sam”. Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” w ramach projektu pn. „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! – Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu” współfinansowanego ze środków EFRROW w raamch poddziałania 19.2 PROW 2014-2020. Szkolenie prowadziła farmaceutka, aromaterapeutka pani Agata Kwaśna Nowak, która przybliżyła nam nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim zagadnienia związane z ochroną środowiska i naszego zdrowia. W ramach warsztatów w części praktycznej mieliśmy możliwość zrobienia swojego własnego zestawu zdrowych, ekologicznych, w pełni funkcjonalnych środków czystości do gospodarstwa domowego takich jak:
proszek do prania
• pastę czyszczącą
• mgiełkę odświeżającą do domu
• pastę do zębów
Zrobione przez siebie produkty uczestnicy zabrali ze sobą do domu w wielorazowych opakowaniach. Wszyscy otrzymali również przepisy na ekologiczne środki czystości.

Fotorelacja z warsztatów „eko-środki czystości”.


W dniu 9.08.2021 r. w świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada odbyły się warsztaty pn. „Rozpoznawanie oraz przyrządzanie do spożycia dziko rosnących roślin jadalnych” zorganizowane przez LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”. Szkolenie prowadziła zielarka fitoterapeutka pani Justyna Pargieła. W ramach warsztatów w części terenowej nad Bugiem zebraliśmy 25 rodzajów dziko rosnących roślin jadalnych: komosę białą (lebiodę), kolczurkę klapowaną, mirabelki, bylicę pospolitą, miętę, babkę lancetowatą i zwyczajną, klon jesieniolistny, wiesiołek, dziką marchew, portulakę, szparagi zwyczajne, wierzbę, krwawnik, nawłoć kanadyjską, czyściec błotny, szczaw koński „kobylak”, żółtlicę, chmiel zwyczajny, rudbekię, pokrzywę, czerwoną koniczynę, podagrycznik, bylicę pospolitą, przymiotno kanadyjskie. Przyrządziliśmy z nich:

zupę bulionową
• zupę pokrzywową
• surówkę z portulaki i podagrycznika
• sól ziołową
• liście babki zwyczajnej, liście pokrzywy, kwiat koniczyny i kwiat dzikiej marchwi w cieście z mąki z ciecierzycy
• „szpinak” z lebiody
• grillowane pieczarki nadziewane liśćmi pokrzywy z nasionami konopnym
• gorzki omlet z krwawnika, pokrzywy i bylicy
• bigos z liści babki
• sos z mirabelek
• zblanszowane łodygi portulaki i podagrycznika
• ocet z zebranych roślin

Dziękujemy uczestniczkom warsztatów za przygotowanie pysznych potraw a paniom z KGW w Korolówce Osada dodatkowo za pomoc w przygotowaniu sali i sprzątaniu.

Fotorelacja z warsztatów „dzikiej kuchni”.


15.07.2021R.

REKRUTACJA DO UDZIAŁU W SZKOLENIACH O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Tematy i terminy szkoleń:

  • 09.08.2021r. godz. 15:00-19:00 – rozpoznawanie oraz przyrządzanie do spożycia dziko rosnących roślin jadalnych  – szkolenie poprowadzi pani Justyna Pargieła
  • 12.08.2021r. godz. 15:00-19:00 – ekologiczne środki czystości metodą „zrób to sam” – szkolenie poprowadzi pani Agata Kwaśna Nowak
  • 13.08.2021r. godz. 15:00-19:00 – ekologiczne kosmetyki metodą „zrób to sam” – szkolenie poprowadzi pani Agata Kwaśna Nowak

Miejsce szkoleń: świetlica wiejska w Korolówce Osadzie, 22-200 Włodawa

Udział bezpłatny.

Dojazd we własnym zakresie.

Szkolenia skierowane są do pełnoletnich mieszkańców gmin: miejskiej i wiejskiej Włodawa, Wola Uhruska, Ruda-Huta, Hańsk, Hanna, Wyryki i Stary Brus.

Regulamin udziału w eko-szkoleniach

Formularz zgłoszeniowy-szkolenia 9,12,13.08

Rodo-klauzule-do-formularza rekrutacyjnego.szkoleniapdf

Rodo-klauzule-do-listy-obecnosci-192.szkoleniapdf

UWAGA! Należy koniecznie zapoznać się z opublikowanym powyżej Regulaminem!

Zgłoszenia przyjmowane są do 30.07.2021r. do godz. 16:00:

a) w postaci elektronicznej – skan zgłoszenia na adres poleskadolinabugu@poczta.fm z dopiskiem w tytule „EKO-WARSZTATY – ZGŁOSZENIE”;
lub
b) w postaci papierowej – bezpośrednio do siedziby Organizatora: LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, Okuninka XIII-1, 22-200 Włodawa.

Zasady rekrutacji uczestników: W formularzu zgłoszeniowym kandydat wskazuje szkolenie/szkolenia, do udziału w których dokonuje zgłoszenia. Szkolenie wskazane na pierwszym miejscu jest szkoleniem preferowanym, o zakwalifikowaniu do którego zadecyduje kolejność zgłoszeń. Do szkoleń wymienionych na miejscu drugim i trzecim kandydat zostanie zakwalifikowany pod warunkiem istnienia wolnych miejsc na liście danego szkolenia – po kandydatach, którzy zgłosili to szkolenie jako preferowane. W tym przypadku również zadecyduje kolejność zgłoszeń. Po zapełnieniu 20 miejsc na liście kandydatów na dane szkolenie, kolejnych kandydatów rejestruje się na liście rezerwowej.


13.07.2021r.

Fotorelacja z wizyty studyjnej w ogrodach permakultury w Podlodówku 20.

 


22.06.2021r.

Informujemy, że w dniu 22.06.2021r. podpisana została umowa o przyznaniu pomocy na realizację operacji własnej pn. „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! – Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu”! Beneficjentem pomocy w wysokości 50 000 zł jest Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, a odbiorcami projektu – mieszkańcy obszaru LSR. Źródłem dofinansowania jest Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Projekt ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców obszaru LSR poprzez realizację działań informacyjnych i aktywizujących do 31.12.2022r.

Zadania przewidziane w projekcie:

  1. Organizacja wizyty studyjnej w ogrodach permakultury
  2. Organizacja eko-warsztatów
  3. Opracowanie i wydanie gazety informacyjnej o tematyce ekologicznej oraz jej nieodpłatna dystrybucja
  4. Organizacja kampanii informacyjnej w Internecie i prasie
  5. Zakup gadżetów promocyjnych

Przewidywane efekty realizacji projektu: liczba szkoleń 4, liczba osób przeszkolonych 83, liczba zrealizowanych operacji ukierunkowanych na innowacje 1, liczba odbiorców operacji ukierunkowanych na innowacje 25 833.

Zachęcamy do udziału w projekcie!


REKRUTACJA DO UDZIAŁU W WIZYCIE STUDYJNEJ W OGRODACH PERMAKULTUROWYCH (10.06.2021r.)

Jednodniowa wizyta studyjna w ogrodach permakulturowych w Podlodówku 20, 21-140 Michów

Planowany termin wizyty : 09.07.2021 r. (wyjazd 8:00, powrót ok. 16:00)

Transport w obydwie strony z Włodawy oraz obiad zapewnia organizator – LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”.

Udział w wizycie jest bezpłatny.

Wizyta skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców gmin: miejskiej i wiejskiej Włodawa, Wola Uhruska, Ruda-Huta, Hańsk, Hanna, Wyryki i Stary Brus.

  • Regulamin zasad rekrutacji oraz warunków uczestnictwa w wizycie studyjnej – pobierz
  • Formularz zgłoszeniowy – pobierz
  • Informacja o przetwarzaniu danych osobowych – dla kandydatów do udziału w wizycie – pobierz
  • Informacja o przetwarzaniu danych osobowych – dla uczestników wizyty – pobierz

Zgłoszenia przyjmowane są do 02.07.2021r. do godz. 16:00 (termin wydłużony):

a) w postaci elektronicznej – skan zgłoszenia na adres poleskadolinabugu@poczta.fm z dopiskiem w tytule „WYJAZ STUDYJNY DO OGRODU PERMAKULTURY W PODLODÓWKU – ZGŁOSZENIE”;
lub
b) w postaci papierowej – bezpośrednio do siedziby Organizatora: LGD Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, Okuninka XIII-1, 22-200 Włodawa.

DECYDUJE DATA WPŁYWU ZGŁOSZENIA.


ANKIETA – ZAPOTRZEBOWANIE NA EKO-WARSZTATY (09.06.2021 r.)

kliknij w link by przejść do ankiety > https://forms.gle/P1zb7wPBTxtYD1o4A


INFORMACJA O WYBRANIU OPERACJI WŁASNEJ LGD DO DOFINANSOWANIA (27.08.2020R.)

Informujemy, że na posiedzeniu w dniu 27.08.2020 r. Rada LGD Stowarzyszenia „Poleska dolina Bugu” wybrała do dofinansowania operację własną LGD pt. „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! – Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu”.

Lista operacji wybranych do dofinansowania

Lista operacji zgodnych z LSR

Protokół z posiedzenia Rady_27.08.2020

 


KOMUNIKAT (16.07.2020r.)

Informujemy, że do dnia 15.07.2020 r. nie wpłynęło żadne zgłoszenie zamiaru realizacji operacji, w odpowiedzi na informację o zamiarze realizacji operacji własnej przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu” opublikowaną w dniu 15.06.2020 r.


INFORMACJA O ZAMIARZE REALIZACJI OPERACJI WŁASNEJ (15.06.2020r.)

1. Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, Okuninka XIII-1, 22-200 Włodawa planuje realizację operacji własnej
2. Zakres tematyczny operacji: popularyzowanie innowacyjnych przedsięwzięć w tym dobrych praktyk związanych z ochroną środowiska zapobiegających zmianom klimatycznym
3. Zaplanowane środki na realizację operacji (kwota pomocy): 50 000,00 zł
4. Kryteria wyboru operacji – POBIERZ
5. Zamiar realizacji operacji własnej zgłasza się na formularzu zgłoszenia (POBIERZ PDF / POBIERZ .DOC). Zgłoszenie kompletnie wypełnione w języku polskim, podpisane przez Zgłaszającego lub osobę upoważnioną do jego reprezentacji, składa się w formie papierowej bezpośrednio w Biurze LGD, Okuninka XIII-1, 22-200 Włodawa, tj. osobiście lub przez osobę upoważnioną na piśmie. Zgłoszenie składa się w terminie 30 dni od dnia zamieszczenia niniejszej informacji, tj. do dnia 15.07.2020r.

6. Podmiot zamierzający realizować operację wraz ze zgłoszeniem składa dokumenty potwierdzające, że jest on uprawniony do wsparcia. Warunki uprawniające do wsparcia zawiera formularz zgłoszenia (POBIERZ PDF / POBIERZ .DOC). Informacja o dokumentach potwierdzających spełnianie warunków – POBIERZ

7. Wyniki weryfikacji podmiotów zgłaszających zamiar realizacji operacji zostaną opublikowane na niniejszej stronie internetowej: http://www.dolina-bugu.pl/leader/operacja-wlasna-lgd/

PROCEDURA OCENY I WYBORU OPERACJI WŁASNEJ LGD

Procedura_dotyczaca_operacji_wlasnych

zał. 1 – formularz zgłoszenia

zał. 1 – formularz zgłoszenia

zał. 2- karta weryfikacji Zgłaszającego

Zał. 3 – kryteria

zał. 4- formularz oświadczenia o spełnianiu LKW_op.własna

Rozporządzenie 19.2 [Rozporządzenie MRiRW z dnia 24.09.2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020]

Rozp. 19.2_tj z 04.2019

Rozp. zm. 19.2_z 10.2019

 

 


INFORMACJE OGÓLNE

Planowany termin realizacji:

2020 – 2021

Budżet LSR przeznaczony na dotacje:

50 000,00 zł

Jaka wysokość dotacji:

  • na dofinansowanie 1 operacji własnej LGD wnioskodawca może ubiegać się o kwotę maks. 50 tys. zł
  • dotacja ma formę refundacji (czyli po zrealizowaniu całości inwestycji beneficjent zwraca się z wnioskiem o płatność o wypłatę 63,63% lub 90% kosztów kwalifikowalnych (brutto) projektu)
  • wymóg minimalnych kosztów całkowitych projektu (brutto) – min. 50 tys. zł

Dla kogo dotacja:

UWAGA! Realizatorem operacji własnej ma być Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, o ile inny podmiot uprawniony do ubiegania się o przyznanie dotacji nie zgłosi zamiaru realizacji operacji własnej LGD w określonym terminie.

Inne podmioty uprawnione do realizacji operacji własnej LGD:

A. Jednostki sektora finansów publicznych (gminy, gminne instytucje kultury)

poziom dofinansowania dla A – 63,63%

B. organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, OSP)

poziom dofinansowania dla B: 90%

C. kościelne osoby prawne (parafie):

poziom dofinansowania dla C: 90%

Wymagania wobec wnioskodawcy:

Wnioskodawca ma siedzibę na obszarze objętym LSR (tj. na terenie jednej z gmin: gmina miejska i gmina wiejska Włodawa, gmina Hańsk, Wola Uhruska, Ruda-Huta, Hanna, Wyryki, Stary Brus).

Na co dotacja:

Realizacja kampanii promocyjnej dotyczącej popularyzowania innowacyjnych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu.

Kryteria wyboru projektów:

Kryteria_operacja własna LGD