VII Ekofestyn w Lublinie – 11 października 2014 r. (sobota)

PLAKATa3eko_d48bb40f43

W dniu 11 października 2014 r.  w godzinach 11:00-17:00 na Placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się VII Ekofestyn. Impreza organizowana jest przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Ekofestyn został objęty patronatem honorowym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz przez  Prezydenta Miasta Lublin. Festyn organizowany jest już  po raz siódmy, a z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Impreza zrzesza miłośników produktów ekologicznych, a także producentów zdrowej żywności. Podczas festynu organizowane są liczne konkursy:

·         na najładniejsze stoisko;

·         na najlepszy produkt ekologiczny;

·         Quiz wiedzy ekologicznej i ochrony środowiska

·         dla dzieci

Uczestnikom konkursów nagrody wręczą Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski oraz Dyrektor LODR w Końskowoli  – Antoni Skrabucha.

Nagrodzone zostaną także najlepsze gospodarstwa ekologiczne.

O oprawę artystyczną zadba Bractwo Rycerskie Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego
oraz Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach, czas umilą również występy zespołów ludowych. Podczas festynu odbędzie się zbiórka zużytych baterii, które będą wymieniane na nowe baterie i słodycze. Każdego z odwiedzających zapraszamy na degustację pysznych polskich jabłek pochodzących z sadu Doświadczalno-Wdrożeniowego LODR w Końskowoli.

W VII Ekofestynie weźmie udział łącznie 65 wystawców. Wśród nich 14 zaprezentuje produkty ekologiczne: Zakład Mięsny „Wasąg”, Piekarnia POLA, Grażyna i Kazimierz Lewtakowie, Izabela i Krzysztof Soska, Małgorzata Jończak, Sławomir Fiutka i firma Brzost-Eko, Monika i Ireneusz Mazurek, Eugenia Budzyńska, Danuta Witorożec, Barbara i Janusz Biały, Piotr Jezuita, Jerzy Moń, Mirosław Janowski i Tomasz Obszański. Są to producenci ekologicznych wędlin, pieczywa, jajek, wyrobów nabiałowych i mleka, świeżych owoców i warzyw oraz przetworów: soków, dżemów, nalewek.

Pozostali wystawcy będą prezentować zarówno produkty spożywcze, takie jak wędliny tradycyjne, sery, chleb, wyroby mączne, miody i syropy, ciasta, sękacze, zioła, potrawy regionalne, przetwory, soki, nalewki, oleje, jak i rękodzieło artystyczne: wyroby szydełkowe, koronki, serwety, przedmioty wykonane techniką decoupage, ręcznie wykonaną biżuterię, świece dekoracyjne, wyszywane obrazy oraz rzeźby. Wielu z nich będzie uczestniczyło w wydarzeniu już po raz kolejny.